Jump to content

A zebegényi Hajózástörténeti Múzeum 28. születésnapja.

2012-07-11 14:13:00

A Titanic és Caprathia - emlékezés egy magyar orvosra című kiállításal ünnepelt a múzeum.

A kiállításon felidézik Lengyel Árpád életútját személyes tárgyak segítségével.Látható díszkard, szurony, orvosi táska, számos fénykép és megtekinthetik az érdeklődők a Titanic túlélőiről készített feljegyzéseket is. Emellett kiállítják a hajó kicsinyített mását is.

A relikviákat Reich Márta, Lengyel Árpád unokája bocsátotta a múzeum rendelkezésre. A kiállítás létrehozásában a TIT Hajózástörténeti, Modellező és Hagyományőrző Egyesület is szerepet vállalat - tette hozzá az igazgató.
    Reich Márta a könyv április bemutatóján felidézte, hogy nagyapja a Carpathia három hajóorvosa közül egyedüliként rendelkezett mentőorvosi gyakorlattal, amelyet medikus kora óta gyakorolt. Ezért a kapitány őt küldte a fedélközbe, így a három hajóorvos közül ő találkozott először a kimentett utasokkal. Lengyel Árpád a tragédia után leszerelt, soha többé nem szállt hajóra és a tragikus éjszaka emlékét eltemette magában, kizárólag hivatalos kérésre és az évfordulók idején felkérésre beszélt az esetről, szigorúan csak orvosi szemszögből. 
    Lengyel Árpád fül-orr-gége orvos 1886-ban született Pilismaróton. Számos területen dolgozott: volt a Rókus kórház és a Mária téri, valamint a Kapás utcai rendelőintézet fül-orr-gége szakorvosa, a Carpathia hajóorvosa, az I. világháborúban mentővonat katonaorvosa, iskolaorvos, a Beszkárt üzemorvosa, magánorvos és 35 éven keresztül a Budapesti Önkéntes Mentőegyesület (BÖME) mentőorvosa, főorvosa. 1940-ben hunyt el. 
    A hajóorvos hagyatékát bemutató, szeptember 12-ig látogatható kiállításnak helyet adó zebegényi magángyűjteményt 28 évvel ezelőtt, 1984. július 12-én nyitotta meg Farkas Vincze hajóskapitány. Az alapító a hajózás történetét bemutató saját készítésű modellekkel, különböző kontinensekről beszerzett hajózási eszközökkel, hajóorrdíszeket ábrázoló egyedi fafaragásokkal és egyéb, a hajózáshoz köthető tárgyakkal rendezte be saját házát. A múzeumalapító több évtizedes gyűjtőmunkája eredményeként jelenleg a zebegényi az ország legnagyobb hajózási magángyűjteménye. 
    Farkas Judith, az alapító lánya elmondta, hogy a világ számos tájáról származó múzeumi tárgyaik száma évről évre gyarapszik, eddig több mint 2900 darabot sikerült leltárba venniük, de még legalább kétszer ennyi anyagot tudnának kiállítani, amennyiben elegendő hely állna rendelkezésükre.

Az eredeti cikk itt olvasható!

zeb2

 

 

Egyesületünket Jáky Gábor elnök képviselte. A rendezvényen felszólalt Bőzsöny Ferenc, a Magyar Rádió nyugalmazott főbemondója is, az emlékező-ünneplőket a Kárpátia Étterem látta vendégül.

zeb3
zeb4
A TITANIC makettje:

Mai vízállások:

Duna Vízállás [cm]
Budapest 229
Dunaföldvár -27
Mohács 266
Tisza Vízállás [cm]
Tokaj 487
Tiszalök-alsó 75
Szeged 231
Balaton Vízállás [cm]
Balaton átlag 120
Top of Page